Tarjetas de negocio del siglo XXI

Paweł Choła, 2021-12-27 12:00:00

Tarjetas de negocio del siglo XXI

Las tarjetas de negocio han sido una forma tradicional de dejar contacto para clientes potenciales durante cientos de años. Junto con el desarrollo de tecnologías modernas, siguen siendo muy populares, pero teniendo en cuenta los estándares del siglo XXI, la dirección y los datos de contacto de la empresa no son suficientes para causar una impresión positiva en los clientes. También vale la pena cuidar de colocar la identidad corporativa de la empresa y el sitio web en una tarjeta de negocio que presentará de manera integral su actividad comercial. En el artículo de hoy te contamos por qué vale la pena invertir en tarjetas de negocio del siglo XXI. ¡Empecemos!

Wizytówki na przestrzeni dziejów - jak to się zaczęło?

Pierwsze wizytówki zostały opracowane w XV wieku w Chinach. Były wówczas atrybutem tamtejszych biznesmenów (tzw. arystokratów), którzy prześcigali się w coraz bardziej wymyślnych formach opracowywania „białych kartoników". Często ozdabiano je ornamentami, a także rysunkami własnych posiadłości rodowych, które były odpowiednikiem dzisiejszego logo.

Debiut wizytówek w Polsce

Debiut wizytówek w Polsce miał miejsce podczas obrad sejmu czteroletniego (pod koniec XVIII wieku). Wręczało się je w momencie odwiedzin, a przez pryzmat odpowiedniego projektu oraz jakości wykonania ludzie oceniali się wzajemnie (im droższe i bardziej wyrafinowane dodatki, tym lepiej postrzegana była druga osoba).

Zmiana roli wizytówek

Rola wizytówek zmieniła się wraz z utworzeniem nowej klasy społecznej przez rozwój przemysłu. To właśnie w XIX wieku średnio-zamożni przedsiębiorcy zaczęli praktykować tę formę reklamy własnej marki w kontaktach biznesowych. Czym charakteryzowała się wizytówka w tamtych czasach?

  • rozmiar materiału zbliżony do kart pokerowych,
  • wykonanie zgodne z techniką miedziorytu i linorytu,
  • obecność fotografii przedstawiających konkretną personę lub miejsce.

Jak możemy zauważyć - w przeszłości wizytówki służyły do podobnych celów, jednak były nieco bardziej ekskluzywne, niż dzisiaj. Nie zmienia to faktu, iż miały za zadanie pozostawić kontakt i wywołać odpowiednie wrażenie na potencjalnych interesantach.

Wizytówki XXI wieku

Aktualnie do Twojej dyspozycji są dostępne znacznie bardziej zaawansowane wizytówki zawierające najważniejsze informacje związane firmą (np. mail, logo, strona www, adres siedziby i numer kontaktowy). Warto również wspomnieć o innowacji w postaci kodów QR, które po zeskanowaniu mogą ukazać m.in. filmik YouTube o wybranym przedsiębiorstwie, automatycznie dodać niezbędne informacje do naszej książki kontaktów lub przekierować kontrahenta na wybraną witrynę w przeglądarce. 

Korzyści posiadania wizytówek XXI wieku - co warto o tym wiedzieć?

Wizytówka nie służy tylko i wyłącznie do przekazywania "suchych informacji" o firmie. Ma ona znaczenie również pod kątem umacniania autorytetu własnej marki w oczach klientów, a także kreowania nowych kontaktów biznesowych. Potrzebujemy ją przede wszystkim, aby wywołać tzw. pierwsze wrażenie i pokazać potencjalnym interesantom, że jesteśmy profesjonalistami, którzy dbają o każdy detal. 

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Od razu po tym, jak wręczymy wizytówkę — klient nas oceni, co w późniejszym okresie wpłynie na to, czy skorzysta z usług, które oferujemy.

Kartonik z identyfikacją wizualną, imieniem i nazwiskiem oraz innymi przydatnymi informacjami pomoże interesantom skontaktować się z nami, co mogłoby być nieco utrudnione, gdy przekazalibyśmy stosowne dane ustnie (dzięki wizytówce klient nie pomyli numeru telefonu, imienia i nazwiska czy adresu e-mail do naszej firmy).

Wiarygodne źródło informacji

Dysponowanie wizytówkami ułatwi komunikację między klientem a usługodawcą. Zamiast pytać o godziny otwarcia przedsiębiorstwa, wystarczy po prostu wziąć wizytówkę i zweryfikować konkretne informacje. Dodatkową zaletą jest również fakt, iż istnieje możliwość druku na drewnie, metalu czy PCV (papier nie jest już dominujący), co gwarantuje znacznie większą trwałość wizytówek.

Identyfikacja wizualna

Wizytówka wpływa również na pozytywny odbiór naszego przedsiębiorstwa. Warto zatem wyróżnić swoją markę poprzez dobór odpowiedniej kolorystyki, ozdobników oraz charakterystycznej czcionki. Wykorzystanie takiej formy przekazu informacji spowoduje, że odbiorcy będą nas traktowali jak specjalistów w danej dziedzinie.

W kolorze czy czarno-białe - jakie wizytówki wybrać?

Wizytówka ma na celu przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i nakłonić ich do skorzystania z naszych usług lub zakupu konkretnych produktów. Wobec tego najlepiej zastosować odpowiednie kolory, które zachęcą do działania (np. zielony, czerwony, żółty). Pamiętajmy jednak, że znacznie ważniejsze są barwy opisujące naszą markę. Odpowiadając na pytanie z nagłówka - kolorowe wizytówki będą bardziej atrakcyjne, jednak czarno-białe okażą się tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

FAQ — najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane w tematyce wizytówek XXI wieku.

#1 Jakie są 3 najważniejsze funkcje wizytówek?

Wizytówką podkreślimy umiejętności osobiste, nawiążemy współpracę z partnerami biznesowymi i handlowymi oraz przekażemy dane kontaktowe w celu szerszej prezentacji profilu swojej działalności.

#2 Jakie informacje powinny znajdować się na wizytówce?

Profesjonalna wizytówka powinna zawierać nazwę firmy (łącznie z logo), imię i nazwisko, tytuł zawodowy, adres siedziby, e-mail, stronę www, a także numer telefonu i ewentualnie NIP przedsiębiorstwa.

Fuentes

https://www.jampaper.com/blog/what-paper-is-best-for-professional-looking-business-cards/
https://www.helloprint.co.uk/blog/what-is-the-best-paper-to-choose-for-quality-business-cards/
https://www.brandly.com/blog/choosing-the-right-paper-type-for-your-business-cards/